کانون سینماگران جوان

هنر : سینما و ادبیات

حاصل تلاش یک عمر هنری و سینمایی
نویسنده : بهروز قلمی - ساعت ۱۱:۳۸ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۳۱ فروردین ۱۳۸۸

 ــ  نویسندگی ، تدوین و کارگردانی فیلمهای کوتاه و تلویزیونی :

 • فیلم عـروسکی « سقوط »  تولید سال 1365 ، برنده لوح تقدیر و جایزه ویژه از جشنـواره فیـلم وحدت (برای کارگردانی)
 • فیلم مستند « هویزه »  تولید سال 1367 ، برنده لوح تقدیر و جایزه ویژه از جشنواره منطقه ای سینمای جوان (برای کارگردانی)
 • فیلم داستانی « نگـاه » تولید سال 1370 ، فیلم منتخب منتقدین جشنواره فیلم وحدت  
 • فیلم مستند داستانی « غوره در پچ پچ پاییز» تولید  سال 1371 ، برنده دیپلم افتخار تک ستاره ازجشنواره سیاف کشور کانادا در سال 1372 و دریافت لوح تقدیر و جایزه ویژه از انجمن سینمای جوانان ایران (برای کارگردانی) 
 • « اسوه عشق » ویژه برنامه میلاد حضرت امام حسین ( ع ) و روز جانباز؛ پخش از شبکه اول سیمای جمهوری اسلامی ایران در سال 1381
 • فیلم داستانی تلویزیونی « آن سوی نگاه » تولید سال 1385 ، پخش از شبکه اول سیمای جمهوری ا سلا می ایران
 • فیلم داستانی تلویزیونی « سکوت شکسته » تولید سال 1386 ، پخش از شبکه ماهواره ای جام جم 1 ، 2 و 3 برای اروپا ، آسیا ، آمریکا و همچنین شبکه قرآن سیمای جمهوری اسلامی ایران

    ــ تهیه ، تولید و ساخت تیزرهای تلویزیونی ، رادیویی و زیرنویس :

 • تیزر بهره برداری از نیروگاه « سهند بناب » در سال 1383، به سفارش وزارت نیرو 
 • فروش اوراق مشارکت « سازمان توسعه برق ایران » به سفارش وزارت نیرو ، از سال 1384 تا 1386 
 •  مراسم « بزرگداشت فرزانگان »  شهرستان نهاوند در سالهای 1384 و 1385.
 • فروش اوراق مشارکت « شرکت آب و نیروی وزارت نیرو » به سفارش وزارت نیرو ، از سال 1384 تا 1386.
 • فروش اوراق مشارکت سد و نیروگاه « سیاه بیشه » به سفارش وزارت نیرو ، از سال 1385 تا 1386   
 • بهره برداری از نیروگاه « نکا » به سفارش وزارت نیرو در سال 1386

comment نظرات ()
آرزو بر جوانان عاشق سینما ...
نویسنده : بهروز قلمی - ساعت ۱۱:۳۳ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۳۱ فروردین ۱۳۸۸

قابل توجه دوستداران شهرت

 روزگاری بود که خواننده ها و بازیگرهای سینما محبوب ترین و مشهورترین چهره ها بودند . هر نوجوان و جوانی که به اقتضای جوانی،آرزوی مشهور شدن در سر داشت ، می رفت دنبال خوانندگی و بازیگری . جوانان در خیال خود می دیدند که عکس رنگی شان را روی جلد مجله های مختلف چاپ کرده اند و دیگران پوسترهایشان را به دیوار زده اند و …آن موقع ها به طعنه می گفتند که هر کسی از خانه ی ننه اش قهر می کند ، یک پوستین بدون آستین می پوشد می رود دنبال خوانندگی و هنر پیشگی .

اما این روزها دیگر جنس زمانه عوض شده . سلیقه و سطح فرهنگ جوانان ما نیز شکر خدا ارتقا پیدا کرده و دیگر کسی آرزوی مطرب شدن یا هنر پیشگی ندارد .هنر پیشگی دیگر از مد افتاده و خوانندگی هم که اصلا ً حرفش را نزن . بهترین و مدرن ترین شیوه برای کسی که امروز می خواهد مشهور شود و مطبوعات مصاحبه و عکس او را چاپ کنند ، این است که برود و منتقد بشود . سخت هم نیست .کافی است بروید یک کتاب انشا نویسی بخرید وبخوانید ، بعد شروع کنید به نوشتن نقد و فرستادن آن ها به مطبوعات مختلف . دیر یا زود  مطبوعات از رو خواهند رفت و بالاخره اولین نقد شما چاپ خواهد شد.

آن موقع است که یک راست می روید نزد سر دبیر آن روزنامه یا مجله و برای ادامه ی کار اظهار تمایل می کنید . بقیه اش دیگر به عرضه ی خودتان بستگی دارد که چه قدر بتوانید نظریات غریب و غیر متعارف برای خودتان دست و پا کنید . اگر کمی زرنگ باشید و بتوانید یک عقیده ی جدید را به اسمتان ثبت کنید ، به زودی برای خودتان یک قطب مطبوعاتی می شوید و کلی دنباله رو هم پیدا می کنید .

آن وقت است که همای سعادت بر بام شما خواهد نشست و از هر سو تقاضای مصاحبه با مطبوعات سینمایی به دستتان خواهد رسید . چه عکس ها که از شما چاپ نخواهد شد و چه جوان ها که در حسرت شهرت به مصاحبه هایتان خیره نخواهند شد و عکس هایتان را بر دیوار اتاق و کیف پولشان جای نخواهند داد …  


comment نظرات ()
تصویر آری یا نه ؟
نویسنده : بهروز قلمی - ساعت ۱۱:٢٦ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۳۱ فروردین ۱۳۸۸

نقش تصویر در فرهنگ مردم 

بالندگی و پویایی یک ملت به « قوام فرهنگی » آن وابسته است . هر چقدر درخت فرهنگی یک ملت تناور و ریشه در اعماق داشته باشد ، آن ملت می تواند به زنده بودن خود امیدوار باشد . در این ارتباط ، بسیاری از کشورها را می توان نام برد که با کاهلی در نگاهداری از « فرهنگ ملی » چنان در گردباد حوادث گرفتار شده اند که حیات سیاسی و اقتصادیشان در مدتی بسیار کوتاه نابود شده است .

هیچ ملتی « قوام فرهنگی » نمی یابد مگر آنکه در انتقال مفاهیم ومبانی فرهنگی خود به نسلهای آینده کوشا باشد .مگر می شود با پشت گرمی پیشینه ی فرهنگی درخشان از آنچه باید اکنون برایش تلاش کرد ، روی بر تافت و در عین حال عدم تلاشی فرهنگ را چشم داشت ؟ یک چنین چشم داشتی بیهوده و کودکانه است .

ما در عصـر ارتباطات زندگی می کنیم ، در این عصر « تصــویــر » توسط امـواج ماهـواره ها حـرف اول را می زند . اکنون « تصویر » به راحتی خزیدن جریان هوا ، به داخل خانه ها سرک می کشد و چنان ردپایی از خود باقی می گذارد که پاک کردن آن چندان راحت نیست . حال به درستی باید ادعا کرد که امواج تصویری در واژگونی نظامهای سیاسی ، جهت دهی به افکار عمومی ، لباس حق پوشاندن به اندیشه های شیطانی و ... نقش اساسی بر عهده دارند . فراموش نکنیم پاره فرهنگها و فرهنگهای ملی بسیاری در جهان در اثر هجوم بی امان « امواج تصویری » مخالف ، یا به شکل کامل نابود شدند ؛ یا دست کم پایگاه مردمی خود را در لایه های اجتماع از دست دادند . آنچه اکنون دنیای معاصر را نگران کرده ، امواجی است که به یقین ، فرهنگهای ملی را نشانه گیری کرده است و این قدرت « تصویر » است ، اما همه ی ماجرا نیست .

اگر کسی در این حقیقت که راه درست و بی خدشه ی « انتقال فرهنگی » و « پایدار نگاه داشتن برج و باروی فرهنگی » یک ملت ؛ استفاده از قدرت « تصویر » است ، تردید داشته باشد ، پیشاپیش جوهر مقاومت را در خود از بین برده و از پیش ، مرگ فرهنگی خود را امضاء کرده است . دیدن قدرت مخرب تصویر  هیچگاه نباید ما را به نتیجه عدم استفاده از آن بکشاند . زیرا دیگران کار خود را می کنند و به خاطر عدم استفاده ی ما از تصویر ، از تلاش خود باز نخواهند ایستاد . در این گردونه این ما هستیم که زیان می بینیم .  


comment نظرات ()