کانون سینماگران جوان

هنر : سینما و ادبیات

جشنواره فیلم فجر؛ 'رخ دیوانه' برنده بهترین فیلم سال شد
نویسنده : بهروز قلمی - ساعت ٩:٤٥ ‎ق.ظ روز پنجشنبه ٢۳ بهمن ۱۳٩۳

طناز طباطبایی در نمایی از رخ دیوانه

سی و سومین جشنوراه فیلم فجر با اهدای جوایز به برگزیدگان بخش‌های مختلف به کار خود پایان داد.

در این دوره، فیلم "رخ دیوانه" از سوی هیئت داوران به عنوان بهترین فیلم انتخاب شد.

در بخش بهترین کارگردانی، ابوالحسن داوودی٬ کارگردان این فیلم سیمرغ بلورین گرفت و دیپلم افتخار به بهرام توکلی برای فیلم "من دیه گو مارادونا هستم" اهدا شد.

"رخ دیوانه" داستان چند جوان است که در یک قرار اینترنتی با یکدیگر آشنا می‌شوند و به دنبال یک شوخی و شرط‌بندی در مسیری پیچیده و دلهره‌آور قرار می‌گیرند.

جایزه بهترین بازیگر نقش اول مرد را سعید آقاخانی برای فیلم "خداحافظی طولانی" گرفت و جایزه بهترین بازیگر نقش اول زن را باران کوثری برای فیلم "کوچه بی‌نام" دریافت کرد.

در این بخش لیلا زارع برای فیلم "شیفت شب" دیپلم افتخار گرفت.

در بخش بهترین بازیگران نقش مکمل، سحر دولت‌شاهی برای "عصر یخبندان" و هومن سیدی برای "من دیه گو مارادونا هستم" جایزه گرفتند.

عبداله اسکندری (طراح چهره‌پردازی)، محمد بزرگ نیا (کارگردان)، عزیز ساعتی (مدیر فیلمبرداری)، علیرضا شجاع نوری (بازیگر و تهیه کننده)، جواد طوسی (منتقد فیلم) و مهتاب نصیرپور (بازیگر) اعضای هیئت داوران بخش سودای سیمرغ را تشکیل می‌دادند. ریاست این هیئت را مجید مجیدی برعهده داشت.

مراسم اهدای جوایز که اجرای آن را محمدرضا شهیدی‌فر بر عهده داشت٬ در برج میلاد تهران برگزار شد.

اهدای جوایز بخش "سودای سیمرغ" که مسابقه سینمای ایران است پس سخنان حجت‌الله ایوبی٬ رئیس سازمان سینمایی آغاز شد.

فیلم‌های "دوران عاشقی" (کارگردان: علیرضا رئیسیان)، "من دیه‌گو مارادونا هستم" (کارگردان: بهرام توکلی)، "رخ دیوانه" (کارگردان: ابوالحسن داوودی) هر کدام با نامزدی در ۱۰ رشته در صدر فهرست دریافت جوایز بودند.

این سه فیلم همراه با فیلم‌های "مزار شریف" و "خداحافظی طولانی" نامزد دریافت جایزه بهترین فیلم بودند.

"رخ دیوانه" همچنین با به دست آوردن بیشترین آرا، سیمرغ بلورین بهترین فیلم از نگاه تماشاگران را گرفت.

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

بخش‌های فرعی

در بخش سینمای مستند "آتلان" به تهیه‌کنندگی و کارگردانی معین کریم‌الدینی به عنوان بهترین فیلم انتخاب شد و مهدی گنجی برای مستند "من می‌خوام شاه بشم" جایزه بهترین کارگردانی را گرفت.

در بخش نگاه نو که مسابقه فیلم‌های نخست کارگردانان ایرانی است٬ تندیس بهترین فیلم به تهیه کننده فیلم "چهارشنبه ۱۹ اردیبهشت" داده شد.

وحید جلیلوند کارگردان این فیلم هم سیمرغ بلورین بهترین کارگردانی را گرفت.

جایزه ویژه هیئت داوران هم به امیر حسین عسگری برای فیلم "بدون مرز" داده شد.

تندیس بهترین فیلم بخش هنر و تجربه به فائزه عزیزخانی برای کارگردانی فیلم "روز مبادا" تعلق گرفت.

نامزدها و برندگان بخش سودای سیمرغ

*نامزدهای جایزه بهترین فیلم

۱- فرزاد موتمن و علی حضرتی برای تهیه کنندگی فیلم خداحافظی طولانی

۲- علیرضا رئیسیان برای تهیه کنندگی فیلم دوران عاشقی

۳- بیتا منصوری برای تهیه کنندگی فیلم رخ دیوانه (برنده)

۴- منوچهر شاهسواری برای تهیه کنندگی فیلم مزار شریف

۵- جواد نوروز بیگی برای تهیه کنندگی فیلم من دیه گو مارادونا هستم

*نامزدهای جایزه بهترین کارگردانی

۱-فرزاد موتمن برای کارگردانی فیلم خداحافظی طولانی

۲-علیرضا رئیسیان برای کارگردانی فیلم دوران عاشقی

۳-ابوالحسن داوودی برای کارگردانی فیلم رخ دیوانه (برنده)

۴-مصطفی کیایی برای کارگردانی فیلم عصر یخبندان

۵-حسن برزیده برای کارگردانی فیلم مزار شریف

۶-بهرام توکلی برای کارگردانی فیلم من دیه گو مارادونا هستم

*نامزدهای جایزه بهترین فیلمنامه

۱-اصغر عبد اللهی برای فیلمنامه فیلم خداحافظی طولانی (برنده)

۲-رویا محقق برای فیلمنامه فیلم دوران عاشقی

۳-محمد رضا گوهری برای فیلمنامه فیلم رخ دیوانه

۴-بهرام توکلی برای فیلمنامه فیلم من دیه گو مارادونا هستم

*نامزدهای جایزه بهترین بازیگر نقش اول زن

۱-فاطمه معتمد آریا برای فیلم بهمن

۲-لیلا حاتمی برای فیلم دوران عاشقی

۳-طناز طباطبایی برای فیلم رخ دیوانه

۴-لیلا زارع برای فیلم شیفت شب (دیپلم افتخار)

۵-مهتاب کرامتی برای فیلم عصر یخبندان

۶-باران کوثری برای فیلم کوچه بی نام (برنده)

۷-گلاب آدینه برای فیلم من دیه گو مارادونا هستم

*نامزدهای جایزه بهترین بازیگر نقش اول مرد

۱-سیامک صفری برای فیلم اعترافات ذهن خطرناک من

۲-محسن تنابنده برای فیلم ایران برگر

۳-سعید آقاخانی برای فیلم خداحافظی طولانی (برنده)

۴-شهاب حسینی برای فیلم دوران عاشقی

۵-حسین یاری برای فیلم مزار شریف

*نامزدهای جایزه بهترین بازیگر نقش مکمل زن

۱-میترا حجار برای فیلم خداحافظی طولانی

۲-سحر دولتشاهی برای فیلم عصر یخبندان (برنده)

۳-مینا ساداتی برای فیلم عصر یخبندان

۴-فرشته صدرعرفایی برای فیلم کوچه بی نام

۵-پانته آ پناهی ها برای فیلم من دیه گو مارادونا هستم

*نامزدهای جایزه بهترین بازیگر نقش مکمل مرد

۱-عباس غزالی برای فیلم اعترافات ذهن خطرناک من

۲-بهمن زرین پور برای فیلم حکایت عاشقی

۳-فرهاد اصلانی برای فیلم دوران عاشقی

۴-ساعد سهیلی برای فیلم رخ دیوانه

۵-محسن کیایی برای فیلم عصر یخبندان

۶-هومن سیدی برای فیلم من دیه گو مارادونا هستم (برنده)

*نامزدهای جایزه بهترین فیلمبرداری

۱-تورج منصوری برای فیلم ایران برگر

۲-علیرضا برازنده برای فیلم دوران عاشقی (برنده)

۳-فرشاد محمدی برای فیلم رخ دیوانه

۴-مهدی جعفری برای فیلم عصر یخبندان

۵-علیرضا زرین دست برای فیلم مزار شریف

*نامزدهای جایزه بهترین تدوین

۱-ژیلا ایپکچی برای فیلم خداحافظی طولانی

۲-هایده صفی یاری برای فیلم دوران عاشقی

۳-بهرام دهقانی برای فیلم رخ دیوانه

۴-نیما جعفری جوزانی برای فیلم عصر یخبندان (برنده)

۵-بهرام دهقانی برای فیلم من دیه گومارادونا هستم

*نامزدهای جایزه بهترین موسیقی متن

۱-ستار اورکی برای فیلم دوران عاشقی

۲-کارن همایون فر برای فیلم رخ دیوانه

۳-فردین خلعتبری برای فیلم شکاف

۴-بهزاد عبدی برای فیلم مزار شریف (برنده)

*نامزدهای جایزه بهترین صدا

۱-حسن زاهدی صدابردار و محمود موسوی نژاد صداگذار برای فیلم ایران برگر

۲- مهران ملکوتی صدابردار و صداگذار برای فیلم اعترافات ذهن خطرناک من

۳-نظام الدین کیایی صدابردار و بهمن اردلان صداگذار برای فیلم رخ دیوانه (بهترین صداگذاری)

۴- حسن زاهدی صدابردار و بهمن اردلان صداگذار برای فیلم مزار شریف

۵-محمود سماک باشی صدابردار و علیرضا علویان صداگذاربرای فیلم من دیه گو مارادونا هستم (برنده بهترین صدابرداری)

*نامزدهای جایزه بهترین طراحی لباس و صحنه

۱-محسن نصراللهی و رعنا امینی برای فیلم اعترافات ذهن خطرناک من (برنده بهترین طراحی صحنه)

۲-اصغر نژاد ایمانی برای فیلم ایران برگر

۳-جهانگیر میرزاجانی برای فیلم خداحافظی طولانی (برنده بهترین طراحی لباس)

۴-مجید میرفخرائی برای فیلم دوران عاشقی

۵-کیوان مقدم برای فیلم من دیه گو مارادونا هستم

*نامزدهای جایزه بهترین چهره پردازی

۱-مهرداد میر کیانی برای فیلم اعترافات ذهن خطرناک من

۲-مهین نویدی برای فیلم ایران برگر (برنده)

۳-ایمان امیدواری برای فیلم کوچه بی نام

۴-سعید ملکان برای فیلم مزار شریف

۵-محسن دارسنج برای فیلم من دیه گو مارادونا هستم

*نامزدهای جایزه جلوه های ویژه میدانی و جلوه های بصری

هیئت داوران در این بخش برای جلوه های ویژه میدانی نامزدی را معرفی نکرده است و نامزدهای جلوه های بصری به شرح زیر هستند :

۱-جواد مطوری برای فیلم بهمن

۲-وحید قطبی زاده برای فیلم رخ دیوانه (برنده)

۳-فرهاد یوسفی برای فیلم طعم شیرین خیال

۴-امیررضا معتمدی برای فیلم مزار شریف



comment نظرات ()