کتابهای فیلمسازی

محمد رسول الله (ص) و مبارزان مسلمان بر پرده سینما
نویسنده: ابوالحسن علوی طباطبایی
1387
مشاهده اطلاعات کتاب...


چکیده: این کتاب از سه قسمت اصلی تشکیل شده است. در بخش اول که با عنوان پیامبر اعظم(ص) و تاریخ اسلام می باشد کلیه فیلمهای ساخته شده مربوط به تولید فیلمهایی درباره ی حضرت پیامبر(ص) و تاریخ اسلام پرداخته شده و وضعیت سینمای تاریخی و مذهبی در اروپا و آمریکا مورد بحث قرار می گیرد.
بخش دوم کتاب فیلم محمد رسول الله یا الرساله را مورد بحث و بررسی قرار می دهد در این بخش از آخرین فعالیتهای فیلمسازی در این خصوص و یک طرح پیشنهادی برای ساخت چنین اثری صحبت می شود.
بخش سوم کتاب به فیلمهایی که در خصوص مسلمانان مبارز ساخته شده، اختصاص دارد.
در آخر نیز بخش ویژه ای داریم که سینمای مبارز فلسطین را مورد بررسی قرار می دهد. این بخش در واقع مدخلی است تاریخی به سینمای مبارز فلسطین، که همچنین به معرفی چهره های این سینما نیز می پردازد.

 

برای دانلود فایل PDF این کتاب کلیک کنید(حجم فایل 1.17MB).

 

    بازاریابی و پخش فیلم (مجموعه مقالات)
به کوشش: بخش فرهنگی بنیاد سینمایی فارابی
1381
مشاهده اطلاعات کتاب...

چکیده: این مجموعه به منظور ارایه در سلسله نشستهای تخصصی بیست و یکمین جشنواره بین المللی فیلم فجر تدوین گشته است.
مرحله بازاریابی، تبلیغات، توزیع و پخش که در طی آن محصول نهایی در معرض نظر مخاطبان قرار می گیرد، آگر مهمتر از دو مرحله قبلی - پیش تولید و تولید - نباشد کم اهمیت تر از آنها نیز نیست. این موضوع در دوران اخیر که بحث جهانی شدن، تسلط هالیوود بر تمامی بازارهای جهانی، انقلاب تکنولوژی دیجیتال در عرضه و نمایش و تمایل روز افزون مخاطبان در استفاده از محصولات بصری با بهترین کیفیت صوتی و تصویری در محیط خانه مباحث و چالشهای پیچیده ای را فراروی سینمای ملی و علی الخصوص آثار مستقل قرار داده است، از اهمیتی دو چندان برخوردار شده است.
امید است آشنایی ملموس تر با چالشهای موجود و راه حل های بکار گرفته شده در برخی کشورها بتواند برای متخصصین و علاقه مندان مفید باشد.
    اخلاق در فیلمنامه نویسی
مریلین بکر
ترجمه: مریم خرقه پوش
1387
مشاهده اطلاعات کتاب...

چکیده: این اصول اخلاقی برای فیلمنامه نویسانی است که به واقع برای آن چه که می نوسند ارزش قائل اند. آن هایی که از اهمیت صحنه های فیلم و تاثیر آن ها بر مخاطب آگاه اند، کسانی که می خواهند فیلم نامه های پر معنایی بسازند با گفتاری با نفوذ که در عین جلب مخاطب، پذیرای او نیز باشد.
    فیلم نمای حضور بین المللی زنان در عرصه سینما 1358 - 1382
گردآوری و نگارش: فریبا حسنی - اکرم السادات ساکت
بهمن 1385
مشاهده اطلاعات کتاب...


چکیده: همواره در کنار سینماگران بزرگ جهان نام زنان بزرگ سینماگر نیز دیده می شود. آنچه در این کتاب آمده، ارائه شمایی از آثار سینماگران زن ایرانی در مجامع و جشنواره های بین المللی است که نام "فیلم نما" را بر پیشانی دارد.
کتاب حاضر ثبت حضور فیلم سازان زن ایرانی در گوشه و کنار جهان است، تا به این ترتیب بتوانیم این حضور موثر و دائمی را این بار در یک مجلد به ثبت برسانیم.
    دانستنی های نجات بخش انیمیشن
ریجارد ویلیامز (کارگردان انیمیشن "راجر رابیت")
ترجمه: فرناز خوشبخت
1388
مشاهده اطلاعات کتاب...


چکیده: انیمیشن یکی از جذابترین و خلاقانه ترین عرصه های فیلم سازی امروز است. و ریچارد ویلیامز یکی از استادان این عرصه است که پل ارتباطی میان نسل قدیم و جدید محسوب می شود، وی چهل سال از عمرش را در این راه صرف کرده است.
اما شاید مهم تر از آن تلاش او برای انتقال این هنر به نسل جدید انیماتورهاست. این کتاب بر اساس کلاس های پیشرفته انیمیشن در آمریکا و سراسر اروپا با همکاری انیماتورهایی چون والت دیزنی، پیکسار، دریم ورکز، بلواسکای و برادران وارنر نوشته شده است. ویلیامز از اصول زیربنایی انیمیشن که هر انیماتوری از مبتدی تا حرفه ای، کلاسیک تا کامپیوتری به آن نیاز دارد سخن می گوید و مخاطبان خود را وادار می کند که "ابداع کنند، اما قابل باور باشد".
    تاملی در هنر و سینمای کودک و نوجوان
مجموعه مقالات
زمستان 1377
مشاهده اطلاعات کتاب...


فهرست:
اما بچه ها بهانه اند/ نگاهی به بیست سال سینمای کودک و نوجوان ایران / احمد طالبی نژاد
نمونه هایی از تصویر کودک در ادبیات ایران / عسگر بهرامی
نیاز کودک، سرچشمه افسانه / داود حسینی
روایت های کودکان / مایل. جی. تولن / محمد شهبا
در شناخت کودک: زبان نقد در ادبیات کودکان / کارین لسینک - ابرستین / فرزاد سجودی
تجارت خیال پردازی/ الن برایمن / علی عامری
اشاره به پسامدرنیت و مساله واقعیت / الن برایمن / علی عامری
روانشناسی کودک / تحقیق و گردآوری لیلا لهراسبی
دریچه ای به جهان ناخودآگاه / نگاهی به ساختار فیلم زیبا و وحشی / شاپور عظیمی
فانتزی موسیقیایی: شازده کوچولو / جیمز - دبلیو آرنولد / حمید احمدی لاری
پنجره: کودک و فیلم نوار / پل آرتور / احسان نوروزی
فرزند عصر تلویزیون / نورمن اس. موریس / سعید خاموش
دستیابی به شگفتی و غرابت در سینمای انیمیشن / فرد برنز / حمید احمدی لاری
    دیده و ایده (جایگاه مذهب و ارزش ها در فیلم های سینمایی)
مارگاریت آر. میلس
ترجمه: حسن بلخاری
بهمن 1385
مشاهده اطلاعات کتاب...


چکیده:مطالب فرهنگی، فهم و درک عمیق از مذهب و تاریخ، به همراه عشق به فیلمها سبب غنای کتاب دیده و ایده شده است. این کتاب در جست و جوی کشف این مطلب است که فیلمهای دهه های 80 و 90 در رابطه با مذهب و ارزشهایی که ما با آن ها زندگی می کنیم، چه می گویند.
هاروی کاکس، نویسنده فیلم "آتشی از بهشت" می گوید: "مارگارت مایلز توانایی خارق العاده ای در دیدن دارد، آن قدر که او به من کمک کرد آن چه را در فیلم ها گم کرده بودم، ببینم. از آن رو که به گونه متفکرانه ای نظر می دهد. این کتاب، کتاب مهمی است برای کسی که با ارزش های آمریکایی و قدرت های جامعه که آن ارزش ها را ترویج کرده یا حامی آن ارزش هاست، سروکار دارد."

    مدیریت تولید فیلم
باستین کلو
ترجمه: تقی علیقلی زاده
بهار 1388
مشاهده اطلاعات کتاب...


چکیده: این کتاب به چگونگی نگارش فیلم نامه،تولید فیلم از ابتدا تا انتها، تاسیس یک شرکت تولید فیلم، ابتیاع منابع مالی تولید فیلم، کارگردان با بازیگران و سایر کارکنان و ارسال فیلم به یک جشنواره یا حق پخش آن نمی پردازد. همچنین با مطالبی همچون داستان های وقایعی که ممکن است در طول تولید یک فیلم رخ دهد یا آنچه در برخی فیلم ها رخ داده است؛ یا حتی این که چگونه می توان فیلم هایی با کیفیت خوب و بدون پول تولید کرد؛ و به سرعت به شهرت و شادی و ثروت رسید سروکار ندارد. این قبیل مطالب را می توان در برخی کتاب ها و مجلات به وفور یافت لیکن این کتاب حاوی اطلاعاتی است که می تواند مکمل اطلاعات اولیه باشد. بنابراین برای افراد مبتدی مناسب نخواهد بود. خواننده ی این کتاب، باید از برخی مطالب درباره فرآیند فیلم سازی، به عنوان پیش نیاز مطالعه این کتاب، مطلع باشد. مطالبی همچون درک اصطلاحات و لغت های فنی و شناخت صنعت ساخت و عرضه ی محصولاتی برای ایجاد سرگرمی و پر کردن اوقات فراغت.

    هنر فیلم
ارنست لیندگرن
ترجمه: حمید رضا احمدی لاری
بهمن 1385
مشاهده اطلاعات کتاب...

چكيده: کتاب حاضر علی رغم سن و سال کمی که دارد، انباشته از نکات بدیع و تازه است و هنوز هم می توان حتی از "خواندن" حرکت دوربینی که سعی دارد از این جا یا آن جا از رخنه ای لابه لای انبوه جمعیت به داخل اتاق سرک بکشد و نمی تواند. یا از تصویر چهره درد کشیده زنی که زیر نور جسته جسته قطاری در حال حرکت، با موهای آشفته از باد و در یک قاب تصویر اریب به قصد خودکشی به طرف قطاری می دود و سپس با گذشتن بحران و پایان تنش دراماتیک قاب تصویر دوباره به حالت تراز در می آید و آرامش به تصویر باز می گردد...
لذت برد و از قابلیت های بیانی این رسانه شگفت به حیرت افتاد.
    پيش‌درآمدي بر فيلم
ويليام اچ فيليپس
ترجمه: فتاح محمدي
1388
مشاهده اطلاعات کتاب...

چكيده: پیشدرامدی بر فیلم، به رغم عنوان فروتنانه‌اش، متنی است جامع، جزئی‌نگر، چندوجهی و در عین حال قابل فهم و بَری از پیچیدگی‌ها و مغلق‌گویی‌های غیرضروری. در این‌جا اطلاعات تکنیکی با بصیرت‌های فرهنگی و تاریخی درآمیخته است تا «پیشدرامد»ی کامل و جامع‌الاطراف، و درواقع چیزی بسیار بیش از یک مقدمه، برای ورود به جهان تودرتوی فیلم و شاخه‌های مختلف مطالعات سینمایی فراهم آید.
کتاب محصول چندین سال تدریس و تجربه‌ی بررسی و تحلیل فیلم‌ها در کلاس‌ها و دوره‌های تخصصی سینما و کنش و واکنش مستمر و زنده با دانشجویان و منتقدان است، و بحث‌های ذاتاً پیچیده را با ساده‌ترین زبان، ملموس‌ترین روش و عمدتاً با استناد به عکس‌ها و تصاویری برگرفته از قاب‌های فیلم‌ها پیش می‌برد. روح شعارِ «نگو، نشان بده!» در سراسر کتاب حضور دارد.
نویسنده‌ی کتاب با وجود این‌که توضیح‌ها و تحلیل‌های خود را بر عناصر و مؤلفه‌های صرفاً فیلمیک استوار کرده است، هرگز از بافت‌ها و زمینه‌های اجتماعی، تاریخی، فرهنگی، و تکنولوژیک غافل نمی‌ماند و بدین ترتیب از فرمالیزم صرف فراتر می‌رود و هر فیلمی را در بطن مجموعه‌ی شرایط اقتصادی ـ اجتماعی ـ سیاسی جای می‌دهد. پیوست‌های پایان کتاب این مقصود را برای خوانندگان کتاب ـ تحلیل‌گران و نقدنویسان آینده ـ نیز قابل حصول می‌سازند.
طیف مخاطبان: استادان، دانشجویان، منتقدان، و علاقه‌مندان جدی و پیگیر سینما
   

دانستني‌هاي نجات‌بخش انيميشن
ريچارد ويليامز
ترجمه: فرناز خوشبخت
1388

مشاهده اطلاعات کتاب...


انيميشن يكي از جذاب‌ترين و خلاقانه‌ترين عرصه‌هاي فيلم‌سازي امروز است. و ريچارد ويليامز يكي از استادان اين عرصه است كه پل ارتباطي ميان نسل قديم و جديد محسوب مي‌شود، وي چهل سال از عمرش را در اين راه صرف كرده است.
اما شايد مهم‌تر از آن تلاش او براي انتقال اين هنر به نسل جديد انيماتورهاست. اين كتاب براساس كلاس‌هاي پيشرفته انيميشن در امريكا و سراسر اروپا با همكاري انيماتورهايي چون والت ديزني، پيكسار، دريم وركز، بلواسكاي و برادران وارنر نوشته شده است. ويليامز از اصول زيربنايي انيميشن كه هر انيماتوري از مبتدي تا حرفه‌اي، كلاسيك تا كامپيوتري به آن نياز دارد سخن مي‌گويد و مخاطبان خود را وادار مي‌كند كه  ابداع‌ كنند، اما قابل باور باشد.

 

    موسیقی فیلم (چاپ دوم)
شهرام خواجه‌نوری ، حسین تمجیدی
1383
قیمت: 19000 ریال
قطع: وزیری
مشاهده اطلاعات کتاب...

Film Music
Sh. Khajeh Nuri, M. H. Tamjidi
این کتاب به تاریخچه موسیقی فیلم و همچنین سیر تحول موسیقی فیلم در جهان پرداخته است که در دو فصل اول آن به مطالب زیر اشاره دارد:
فصل 1: از تئوری تا ساختار. فصل 2: موسیقی فیلم در گذر زمان.
در این کتاب به چگونگی ساخت موسیقی فیلم پرداخته شده و نیز گروهی از آهنگ‌سازانی که در زمینه موسیقی فیلم فعالیت کرده معرفی شده‌اند.
    همه دوستان با هم (داستان سینمای کودکان)
تری استاپلز/ ترجمه سینا قربانلو
1383
قیمت: 26000 ریال
قطع: وزیری
مشاهده اطلاعات کتاب...

All Pals Together
Terry Staples
این کتاب درباره تاریخچه سینمای کودکان در بریتانیا است و عنوان آن از سرود خردسالان عضو باشگاه سینمایی ای. بی. سی گرفته شده و درواقع همان سرودی است که نویسنده کتاب آن را به اتفاق دوستانش در سئانس صبح هر شنبه می‌خوانده است. در خلال دهه‌ها، زنجیره سینماهای بریتانیا سرودهایی خاص ابداع کرده بود، تا کودکان با خواندن آن‌ها از احساس شادی نسبت به پیوستن به جنبش سئانس‌های صبح، سرشار گردند. کتاب «همه دوستان با هم» با تنیدن تاروپود خاطرات پراکنده بسیاری از نگارندگان سالمند در سراسر بریتانیا، به التهاب ظهور این رسانه نوپا در اوایل قرن بیستم، در این کشور جان می‌بخشد و تجارب نسبتاً فراموش شده و خفته آن روزهای سپری شده را تا آنجا که اذهان به خاطر دارند، فراخوانده و تحلیل می‌کند.
    دویست فیلم برگزیده برای بچه‌ها در تمام گروه‌های سنی
فیلیپ ج اسلیمن، برنارد کویی نان/ ترجمه شاپور عظیمی
1383
قیمت: 16000 ریال
قطع: وزیری
مشاهده اطلاعات کتاب...

این کتاب به فیلم‌هایی پرداخته که در پنجاه سال گذشته تولید و به نمایش درآمده‌اند؛ فیلم‌هایی که تجربه زندگی با بچه‌ها و بزرگسال‌ها را به نمایش گذارده‌اند. پیش‌بینی می‌شود که این کتاب بتواند به افرادی که پیرامون سینمای کودک پژوهش می‌کنند، یاری برساند. در این کتاب فیلم‌ها در دسته‌بندی‌های گوناگون به مخاطب عرضه می‌شود به عنوان نمونه فیلم‌های حادثه‌ای، پویانمایی، کمدی،‌ جنایی، مستند، درام، خانوادگی، فانتزی، تاریخی، وحشت و غیره.
   

پسرم چه داستان‌هایی نیاز دارد؟
مایکل گوریان، تری ترومن / ترجمه مهناز باقری
1383
قیمت: 18000 ریال
قطع: وزیری
مشاهده اطلاعات کتاب...


راهنمایی برای کتاب‌ها و فیلم‌هایی که شخصیت پسران را می‌سازد (از مجموعه اقتباس ادبی برای کودکان و نوجوانان)

 

 

 

    فیلم‌های موزیکال کودکان
تامس جی. هریس/ ترجمه امید نیک‌فرجام
قیمت: 20000 ریال
قطع: وزیری
مشاهده اطلاعات کتاب...

بررسی انتقادی و فیلم‌شناسی (از مجموعه اقتباس ادبی برای کودکان و نوجوانان). این کتاب شامل پانزده مقاله درباره پانزده فیلم موزیکال کودک است که بیش‌تر آن‌ها در دوران طلایی هالیوود براساس ادبیات کودک و فولکلوریک ساخته شده‌اند.
    رمان‌های کودکان، فیلم‌های کودکان
داگلاس استریت/ ترجمه فتاح محمدی
1383
قیمت:45000 ریال
قطع: وزیری
مشاهده اطلاعات کتاب...

(از مجموعه اقتباس ادبی برای کودکان و نوجوانان)
فیلم‌نامه یکی از ارکان اصلی و درواقع اسکلت و استخوان‌بندی فیلم است. این کتاب به تحلیل‌ها و ارزیابی‌های شکست یا موفقیت یک فیلم اقتباس شده به طور انضمامی و با تکیه بر نمونه‌های عینی و بالقوه در دسترس، انجام گرفته است.
    مامان من می‌ترسم
دکتر جوان کنتر/ ترجمه عبدالرضا زارعی
1383
قیمت: 25000 ریال
قطع: وزیری
مشاهده اطلاعات کتاب...

این کتاب به قلم پژوهشگری نگاشته شده که دغدغه کودکان را در سر دارد، موضوعی را مطرح کرده که در نگاه بسیاری از ما، شوربختانه، شاید کم‌اهمیت جلوه کند. حال آن‌که اهمیتی بسیار در تندرستی روان و جسم فرزندان‌مان دارد. این کتاب نگاهی است به ترس از دیدگاهی تخصصی، اما به زبانی ساده و قابل فهم برای همگان.
    فقط دو بار کودک هستید
تیم موریس / ترجمه علی عامری
1383
قیمت: 16000 ریال
قطع‌: وزیری
مشاهده اطلاعات کتاب...

ادبیات و سینمای کودک (از مجموعه اقتباس ادبی برای کودکان و نوجوانان)
مخاطبان اصلی این کتاب، پژوهشگران و منتقدان ادبیات و سینما و به خصوص ادبیات و سینمای کودک هستند. توجه نویسنده در عرصه سینما به طور عمده متوجه فیلم‌های دهه 1990 امریکاست که در آن‌ها کودکان جای خود را با بزرگسال‌ها جابه‌جا می‌کنند. همچنین موریس در تحلیل‌های خود از نظرها و اصطلاحات بزرگان ادبیات، نقد ادبی، هرمنوتیک و روان‌شناسی استفاده می‌کند و حوزه‌های فراوانی را در می‌نوردد.
    پدیدار و معنا در سینمای دینی
سیداحمد میراحسان
1383
قیمت: 32000 ریال
قطع: وزیری
مشاهده اطلاعات کتاب...

این کتاب نگاهی پدیدارشناسانه به کنه و ذات سینمای دینی و معنوی دارد و در بخش نخست اثر خویش به وضعیتی کنونی سینمای دینی در ایران از منظری پدیدارشناسانه می‌پردازد و سپس به نهان‌مایه‌های حکمت معنوی و ساحت هنر براساس پرسش‌های متفکران معاصر از تکنولوژی، می‌پردازد و آن‌ها را بررسی می‌کند. معناشناسی سینمای دینی، با تکیه بر نقد و تبیین ویژگی‌های نظام غربی پیرامون نگاه سوداگرانه به سینما واپسین بخش کتاب حاضر است.
   

هنر در حرکت زيباشناسي انيميشن
مارين فرنيس/ ترجمه سارا سعيدان، شهرزاد اکرمي
1383
قيمت: 25000 ريال
قطع: خشتي
مشاهده اطلاعات کتاب...


Art in motion Animation Aesthetics
اين کتاب، نخستين کتابي است که بررسي جامعي در مورد زيباشناسي انيميشن در اشکال مختلف آن دارد. در نتيجه مي‌تواند به عنوان يک منبع اصلي در اختيار محققان، دانشجويان و تمام اشخاصي که در اين رشته فعاليت مي‌کنند قرار گيرد. شش فصل نخست کتاب، پژوهش‌هاي گسترده‌اي در مورد رابطه انيميشن و ارتباط جمعي (رسانه‌ها) را شامل مي‌شود. سپس بر روي مسائل زيباشناسي انيميشن دوبعدي و سه‌بعدي، انيميشن محدود و فناوري نوين تمرکز مي‌کند. هفت فصل بعدي کتاب شامل مطالعات گوناگوني در مورد انيميشن انتزاعي، تماشاچيان، نمايش و تأثيرگذاري‌هاي نهادينه شده‌اش مي‌باشد.
مارين فرنيس، نويسنده کتاب که بنيانگذار نشريه انيميشن نيز مي‌باشد، استاديار و مدير بخش مطالعات سينمايي دانشگاه چپمن در ايالت کاليفرنيا است.

 

 

 

   

سبک استعلايي در سينما (چاپ دوم)
پل شريدر/ ترجمه محمد گذرآبادي
1383
قيمت: 18000 ريال
قطع: وزیری
مشاهده اطلاعات کتاب...

 

Transcendental Style in film (ozu, Bresson & Dreyer)
Paul Schrader
M. Gozar Abadi
در سال‌هاي اخير سبکي به نام «سبک استعلايي» به ظهور رسيده است و هنرمنداني با فرهنگ‌هاي گوناگون براي بيان امر قدسي از آن سود جسته‌اند. مردم‌شناسان در اوايل اين قرن دريافتند که هنرمنداني با فرهنگ‌هاي بي‌ارتباط به هم، از روش‌هاي مشابهي براي بيان عواطف معنوي مشابه بهره گرفته‌اند. در سينما نيز فيلم‌سازاني با فرهنگ‌هاي مختلف سبک استعلايي يکساني را به وجود آورده‌اند. اين سبک ماهيتاً استعلايي يا مذهبي نيست، اما راهي را براي تقرب به «متعال» نشان مي‌دهد.

    تصویربرداري ديجيتال
پل ويلر/ ترجمه حميد احمدي لاري
1383
/ 0 نظر / 30 بازدید