جشنواره برلین: ۲ جایزه برای سینمای ایران و ستایش منتقدان جهانی

فیلم "تاکسی" مانند دو فیلم قبلی پناهی ساختاری مستندگونه دارد و با امکاناتی محدود ساخته شده است

یک روز مانده به پایان رسمی جشنواره فیلم برلین، "فدراسیون بین المللی منتقدان سینما" (فیپرشی) جوایز خود در بخش‌های اصلی این جشنواره را به دو فیلم ایرانی اهدا کرد.

در بخش مسابقه اصلی جشنواره برلین، جایزه انجمن منتقدان فیپرشی به فیلم "تاکسی" ساخته جعفر پناهی، و در بخش پانوراما به فیلم "پریدن از ارتفاع کم" ساخته حامد رجبی تعلق گرفت.

اهدای همزمان دو جایزه از سوی فیپرشی در جشنواره ای جهانی به سینمای ایران، رویدادی کم‌سابقه ارزیابی می شود.

فدراسیون بین‌المللی منتقدان سینما سال گذشته، جایزه خود در بخش مسابقه اصلی برلیناله را به آخرین فیلم آلن رنه، فیلمساز مشهور فرانسوی اهدا کرده بود.

"تاکسی" تازه‌ترین اثر جعفر پناهی و سومین فیلمی است که او در دوران "محکومیت به ۲۰ سال فیلم نساختن" می‌سازد.

آقای پناهی که از سوی مقامهای ایران اجازه ندارد از کشور خارج شود به رغم تلاش مدیران جشنواره فیلم برلین نتوانست در این رویداد سینمایی حضور یابد.

"تاکسی" با حضور در بخش رقابتی اصلی برلیناله با تازه‌ترین آثار فیلمسازانی سرشناس نظیر ورنر هرتسوگ، ترنس مالیک، کنت برانا و سباستین شیپر رقابت می کند و توانست نظر مثبت منتقدان بین‎المللی را جلب کند.

مجید برزگر تهیه کننده و حامد رجبی کارگردان فیلم "پریدن از ارتفاع کم" که جایزه منتقدان بین‌المللی سینما را در جشنواره برلین دریافت کرد

فیلم " تاکسی" که مانند دو فیلم قبلی پناهی ("پرده" و "این یک فیلم نیست") ساختاری مستندگونه دارد، با امکانات محدودی ساخته شده و داستان آن در یک تاکسی در تهران می‌گذرد که آقای پناهی رانندگی آن را به عهده دارد.

آقای پناهی در پی اعتراضات پس از انتخابات ریاست‌جمهوری در سال ۱۳۸۸ و به اتهام تلاش برای ساخت فیلمی درباره آن اعتراضات دستگیر شد. او در دادگاه به شش سال زندان و ۲۰ سال محرومیت از فیلمسازی، فیلمنامه‌نویسی، سفر به خارج از ایران و انجام مصاحبه با رسانه‌های داخلی و خارجی محکوم شد.

در سال ۲۰۱۳، فیلم "پرده" ساخته مشترک جعفر پناهی و کامبوزیا پرتوی در جشنواره فیلم برلین برنده جایزه خرس نقره‌ای در بخش فیلمنامه شد ولی آقای پناهی اجازه نیافت برای حضور در جشنواره و دریافت جایزه اش به برلین برود.

آقای پناهی همچنین در سال ۲۰۰۶ برای فیلم "آفساید" جایزه ویژه هیئت داوران و خرس نقره‌ای جشنواره برلین را دریافت کرد.

دیگر فیلم ایرانی حاضر در شصت و پنجمین دوره جشنواره برلین، " پریدن از ارتفاع کم" ساخته حامد رجبی بود که دربخش پانوراما به نمایش درآمد و از میان ۴۸ فیلم حاضر در این بخش، جایزه فدراسیون بین‌المللی منتقدان سینما به آن تعلق گرفت.

پیشتر مسئولان امور سینمای ایران، از پذیرش فیلم "پریدن از ارتفاع کم" در جشنواره فیلم فجر خودداری کرده و کیفیت آن را نازل دانسته بودند.

"پریدن از ارتفاع کم" داستان زنی است که در چهارماهگی حاملگی می‌فهمد جنین در شکمش مرده، اما سکوت می‌کند و تصمیم می‌گیرد که به کسی در این باره چیزی نگوید.

نگار جواهریان و رامبد جوان در نخستین فیلم بلند حامد رجبی بازی می‌کنند و تهیه کننده این فیلم مجید برزگر فیلمساز ایرانی است.

"پریدن از ارتفاع کم" سومین همکاری مشترک حامد رجبی و مجید برزگر محسوب می شود.

حامد رجبی در دو فیلم "فصل باران‌های موسمی" و "پرویز" که حضوری موفق در جشنواره‌های سینمایی داشتند، در نگارش فیلمنامه با مجید برزگر کارگردان این دو فیلم همکاری کرده بود.

جایزه فیپرشی در بخش فوروم جشنواره برلین نیز به فیلم "اشارات دست" (Hand Gestures) ساخته فرانچسکو کلریچی داده شد.

این فیلم درباره یک کارگاه برنز در شهر میلان ایتالیاست و دست‌هایی که مواد را با هم ترکیب می‌کنند و به آنها شکل می دهند.

سینمای ایران در بخش فوروم جشنواره برلین با فیلم "مادر قلب اتمی" ساخته علی احمدزاده حضور داشت.

جشنواره فیلم برلین روز یکشنبه ۱۴ فوریه با معرفی برگزیدگان در رشته‌های مختلف رسما به کار خود پایان می دهد.

/ 0 نظر / 32 بازدید